A szeretet öt nyelven beszél
Mi is a szeretet? Kinek mit jelent? Szó vagy tett? Szó és tett? Egy csokor virág vagy egy kedves szó? Odaadás? A választás lehet?sége? Szabad akarat? Önkéntes szolgálat? Önzetlenség?
Talán előfordult már mindenkivel, hogy a szeretett személy számára gondosan kiválasztott, előkészített ajándék nem nyerte el teljes mértékben a megajándékozott tetszését. Nem értékelte? Nem tetszett? Nem az számára az áhított ajándék? A csalódások és félreértések hátterében gyakran az áll hogy nem ismerjük a társunk, családtagunk „szeretetnyelvét”, (gyakran a sajátunkat sem), így a magunk nyelve szerint kommunikálunk. Ezt viszont nem mindig értékeli ugyanolyan lelkesedéssel családtagunk.
Gary Chapman 5 szeretetnyelv típust állapított meg: elismerő szavak, minőségi idő, ajándékozás, szívességek, testi érintés.
Ön melyikkel/melyikekkel él leginkább? És párja? Gyermekei? Szülei?
Elismerő szavak
Egyik belső motivációnk, hogy értékeljenek bennünket. A biztató szavak, bátorítás, dicséret erősítik önbecsülésünket, segítik a kölcsönös bizalom épülését, legbensőbb titkok megosztását és az egymás iráni nyitottságot. A dicséret egyfajta külső megerősítés is. Kora gyermekkorunkban kapott dicsérő szavak egész életünkben meghatározzák önértékelésünket. Ebből merítünk erőt. Akinek jól fel van töltve a „szeretettankja”, van honnan merítenie.
Minőségi idő
Gyakori ellentét, így feszültség forrása is, hogy időnket, szabadidőnket hogyan töltjük el. Az együttlét nem csak fizikai (egy térben való) jelenlét! Az együttlétben a másiknak osztatlan figyelmet kell szentelni, így fejezve ki, hogy ő fontos számunkra. Van, aki szívesen takarít. Van, aki inkább olvas, tévézik, tanul. De ezek közben nem lehet kapcsolatot építeni. Nem minőségi idő. Egy közös vacsora, beszélgetés, kirándulás, vagy bármilyen tevékenység, ahol az egymásra figyelés által meghitt kapcsolat alakul ki. Közös élmények segítenek megmutatni belső valónkat, közelebb hoznak egymáshoz.
Ajándékozás
Az ajándékozás a másikra gondolás szimbóluma, a szeretet látható jele. Vannak, akiknek a látható jelek fontosabbak, mint a többi. Sokszor az ajándék értéke másodlagos, az ajándék, mint szimbólum fontos. Ne feledjük: önmagunk odaajándékozása többet jelent a puszta fizikai jelenlétnél!
Szívességek
A szeretet egy másik kifejezési formája, amikor szívesen átvállalunk feladatokat vagy teszünk meg dolgokat a másik kedvéért. Akár úgy, hogy megteszünk valamit (pl. főzünk valami finomat) vagy hogy nem teszünk meg valamit (pl. nem énekelünk hangosan a kocsiban, ha az őt zavarja).
Testi érintés
Tapasztalatok és kutatások azt mutatják, sokkal egészségesebbek lelkileg azok a gyerekek, akiket pici korukban sokat ölelgettek, babusgattak. Testünknek szüksége van a gyengédségre. Egy ölelés, kézfogás, finom érintés, simítás.
Saját szeretetnyelvünk felismerése
Mind az öt szeretetnyelvre szükségünk van, de nem egyenlő mértékben. A fentiek alapján talán azonnal felcsillan a szemünk, ez én vagyok! De tudjuk, a szerettetinkre melyikek jellemzők leginkább?
Néhány kérdés segít ennek megválaszolásában:
– Mit kérünk a másiktól gyakran? Mit kérnek tőlünk gyakran?
– Mi a bántó a másik viselkedésében? Mivel bántjuk meg a másikat?
Ne feledjük: a szeretetet nem lehet kikényszeríteni. A szeretet nem üzlet (szeretlek, ha …). A szeretet nem csupán érzelem, hanem cselekvés. Mindig a másik emberért létezik. Nem vár a másik szeretetére, már akkor is szeret, amikor a másik ember még nem szeret és még akkor is szeret, amikor a másik ember már nem szeret.
Ismerjék meg önmaguk és szeretteik szeretetnyelveit és töltsék a szeretet tankokat!